Predstavujeme vám našu aplikáciu mySKYwatch, ktorá by mohla byť vašim sprievodcom pri potulkách v priestore a čase. Dostanete informácie o nebezpečných meteorologických javoch, ktoré získavame meraním a spracovaním dát z našich meteorologických radarov skySCANner.
Tvrdíme, že ... bezpečne pomedzi búrky, krúpy, lejaky v 3D & AR ... Prečo ? Pretože informácie, ktoré od nás získate, vám dajú priestorový a časový pohľad na nebezpečie prichádzajúce v spojitosti s blížiacimi sa oblakmi.
Ste vonku, vidíte oblak, vyzerá hrozivo, ale neviete, či sa blíži k vám a čo so sebou prinesie. Vy si o ňom zistíte informácie, môžete si oblaky poprezerať sprava, zľava, zhora, zdola ba aj dookola a rozhodnúť sa, čo urobíte.
Šliapnete do pedálov a idete na najbližšie pivo, alebo sa vydáte opačným smerom. Zahasíte oheň, a opečiete si špekáčky doma v trúbe, alebo prečkáte pár minút a pokračujete ? Predsalen, deti majú radšej nezdobu vonku ako doma. Polejete záhradu z vlastných zdrojov, alebo to necháte na prírodu, zakryjete čo sa dá pred hroziacimi krúpami, trebárs aj auto. A ak hráte golf, ste v prípade čo len hroziacej búrky povinní opustiť ihrisko.
Ste doma a rozhodujete sa : ísť či neísť ... von. Sedíte vovnútri, nohy vyložené, predpovedali búrky. Vonku čosi buchoce. Pozriete sa cez AR dookola a vidíte, že búrka zachvíľu prejde,rozhodnete sa ísť von.
Za tú necelú dvojkorunu to hádam stojí. Návod na použitie je na začiatku aplikácie.
V tejto časti vidíte horizontálne rozloženie oblačnosti a javy s ňou spojené, vyznačené ikonami.
Na obrázku APP 1 vidíte horné hranice oblakov, od bledej modrej, najnižšie, po tmavé modré, najvyššie. Po kliknutí na ikonu sa zobrazí informácia, v ktorej si môžete pozrieť dominantnú výšku jadra oblaku, ale aj typ nebezpečného javu, rýchlosť a smer pohybu oblakov.
Na obrázku APP 2 je zobrazený horizontálny rez oblakom. Čo to vlastne vidíte, čo vám to povie.
Oblaky namerané radarom, teda ich digitálny odtlačok, sú umiestnené do priestorovej dátovej matice. Dáta, zvané odrazivosti Z ( predstavte si ich ako hustoty oblakov ), sú umiestňované do vrstiev/šuflíkov jeden nad druhým. Vrstvy sú hrubé 400 m, a tak je ich nad sebou uložených 40, teda do výšky 16 km. Takže bežcom na pravej strane si môžete poprezerať celý vnútrajšok oblakov. Vidíte ako sú oblaky vovnútri komplikované a zaujímavé. Zistíte, ako je jadro vertikálne vyvinuté, aký má v rôznych výškach horizontálny rozsah a či je až také nebezpečné.
Na obrázku APP 3 si môžete pozrieť intenzity a skupenstvo zrážok pod oblakmi. Je to najspodnejšia vrstva. Zrážky sú predstavené tromi farbami. Červená znamená tekuté zrážky - dážď, zelená zmiešané zrážky - dážď so snehom, modrá tuhé zrážky - sneženie.
Odtiene farieb sú tri. Najtmavší odtieň znamená intenzívne zrážky, stredný mierne a svetlý slabé intenzity. Ak je v zobrazení zrážok žltá plôška, tak táto označuje miesta, kde vypadávajú krúpy.
V tejto časti vidíte oblaky okolo seba ako nazaj, ale hranaté - digitálne, výhodou je, že si radarovú meteorologickú situáciu pozriete aj v pivnici. Vidíte aké javy sú s oblakmi spojené, ako sú ďaleko, ako rýchlo sa pohybujú, ...
Na obrázkoch APP 4 a 5 vidíte pohľad na oblaky spojené s búrkami a krupo-bitím. Oblačný systém siaha od Viedne po Žilinu a smeruje z Moravy cez Záhorie a Kopanice na Trenčiansky, Trnavský, Bratislavský a Nitriansky kraj.
Na obrázku APP 4 dominuje kovadlina ( svetlošedá vec v popredí ) spojená s kumulonimbom, ktorého jadro siaha od Bošácej cez Hrozenkov po Súče. Kovadlina od spodu začína vo výške 7.6 km a siaha do výšky 13.2 km.
A keďže vám zakrýva pohľad na spomínané jadro, tak na obrázku APP 5 sa jej pozrieme pod sukne a vidíme jadro nad rodiskom slivovice.
A práve tam nám ničia úrodu sliviek krúpy. A keď príde o chvíľu pásmo búrok nad Malé Karpaty, máte ohnisko už pripravené ? Ujdete, či prečkáte ? 3D vám pomôže rozhodnúť sa !
V 3D si môžete oblaky poobzerať z rôznych strán, priblížiť, či vzdialiť si oblaky, zmeniť mapový podklad. A tiež si môžete prezrieť časovú následnosť obrázkov.
Súčasťou 2D/3D je možnosť SkyView. SkyView umožňuje dlhým dotykom na ľubovoľnom mieste displeja/mapy vnoriť sa pod oblaky. Po vnorení sa môžete poobzerať po okolitých digitálnych oblakoch.
V tejto časti vidíte skutočné analógové oblaky cez svoj „foťák“ v mobile či tablete. Avšak ! na oblak sa vám „prilepia“ informácia o jave, vzdialenosti, rýchlosti a smere postupu sledovaného oblaku.
Na obrázku APP 6 je pohľad v AR na oblak, z ktorého už nesneží ( ikona s oblakom bez značky ).
Na obrázku APP 7 je záznam toho istého oblaku (APP 6) tak, ako ho „videl“ radar. Z analýzy radarových dát je do AR umiestnená informácia o jave – vidno, že nesneží.
Na obrázku APP 8 je pohľad v AR na oblak, z ktorého vypadávajú krupky, resp. aj sneží, ( ikony so značkou sneženia ).
Na obrázku APP 9 je záznam z merania/analýzy radaru.